Siedem krótkich porad na temat nawodnienia.

Unikanie odwodnienia ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia i utrzymania codziennej sprawności fizycznej i psychicznej. Oto siedem wskazówek, które pomogą w utrzymaniu właściwego poziomu nawodnienia.

 1. Dostosuj poradniki na temat przyjmowania płynów, do swojego trybu życia.
  Rekomendowane dzienne ilości przyjmowanych płynów to 2,1l dla dorosłej kobiety, oraz 2,6l dla dorosłego mężczyzny, choć mogą być one uzależnione od prowadzonego trybu życia, wykonywanej pracy lub wielu innych czynników. Ludzie, którzy są bardzo aktywni, będą potrzebować większej ilości płynów, by się nawodnić, tak samo, jak ci którzy pracują w gorących lub wilgotnych warunkach. Tam wskaźniki sugerowanego spożycia płynów zalecają 200-250ml co każde 15-20minut. Dlatego dopasowanie programu nawodnienia do siebie jest takie ważne.
 1. Zastanów się, co jesz.
  Regularne spożywanie zdrowych posiłków, wspomaga utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu dlatego, że w jedzenie napędza spożywanie płynów Mleko, herbata, zupa, sok i owoce przyczyniają się do codziennego przyjmowania płynów, podobnie jak większość innych pokarmów stałych.
  Jednak kofeina, słone jedzenie oraz dieta wysoko białkowa może zwiększyć ryzyko odwodnienia, dlatego powinny być spożywane w rozsądnych ilościach.
 1. Jeśli to możliwe pij chodne napoje.
  Badania pokazują, że chłodne napoje (poniżej 22oC) są bardziej „atrakcyjne”, przez co spożywamy ich więcej podczas wysiłku, niż napojów ciepłych. Chłodzenie butelki z napojem na dzień przed pracą, lub dostęp do chłodnych napoi na miejscu, są łatwymi sposobami na zwiększenie chęci do częstszego picia, co prowadzi to do lepszego nawodnienia. 
 1. Wybieraj swoje ulubione napoje.
  Kolejne badania wykazują ze smakowe napoje w pokojowej temperaturze, są spożywane w podobnym stopniu, jak schodzona woda. Spożywanie napojów, które nam smakują, wspiera częstsze sięganie po nie, co wspiera gospodarkę płynami. Należy jednak pamiętać, żeby zwracać uwagę na niebezpieczną dla zdrowia, zbyt dużą ilość cukru w spożywanych napojach.
 1. Pij regularnie mniej zamiast nadmiernie jednorazowo.
  Najlepszą metodą na pozostanie nawodnionym, jest regularne picie mniejszych porcji płynów. Trzymanie przy sobie podręcznej butelki z wodą, korzystanie z bidonu przy pasku, czy plecak z systemem do nawadniania, są świetnymi metodami, by o tym pamiętać.
  Sporadyczne picie nadmiernych ilości wody, podczas jak i po dużym wysiłku fizycznym, nie jest dobrą strategią nawadniania. Nadmierne spożywanie wody może doprowadzić do hiponatremii, poważnego stanu, w którym poziom soli w organizmie jest za niski. 
 1. Uzupełniaj sód (sole) oraz inne elektrolity.
  Sód i inne elektrolity są najczęściej tracone przez pocenie się i ważne jest, aby ich braki uzupełniać. Jest to kluczowe, aby zapewnić prawidłowe samopoczucie umysłowe i wydolność fizyczną.
  Regularne zdrowe odżywianie się odgrywa w tym ważną rolę, jednakże podczas długotrwałego wysiłku lub wystawienia na gorące warunki, napój zawierający elektrolity jest łatwą i szybką metodą na bieżące ich uzupełnianie.
  Ponadto niektóre napoje z elektrolitami zawierają dodatkowo aminokwasy rozgałęzione (BCAA), które są niezbędne dla organizmu oraz wspierają wydajność psychiczną i fizyczną.
 1. Nie polegaj tylko na pragnieniu.
  Pragnienie to nie zawsze najlepszy wyznacznik stanu odwodnienia. Częściej, gdy dopada Cię pragnienie to znak, że już jesteś odwodniony. W miejscu pracy zalecane jest wprowadzenie odpowiedniego programu nawadniania dla pracowników.

  Ponadto ryzyko odwonienia wzrasta zimą, ponieważ niska temperatura zmniejsza wrażliwość organizmu na pragnienie.
  Bardzo ważne jest by znać inne objawy odwodnienia, takie jak m.in. duża potliwość, ciemny odcień moczu, sucha skóra, suchość w ustach, zawroty i bóle głowy, zmieszanie lub trudności ze skupieniem się.

Aby uzyskać więcej informacji, pobierz nasz poradnik „Odwodnienie w miejscu pracy”.

Powiązane Artykuły

Czy odwodnienie może powodować kurczenie się mózgu?

Nasze mózgi to w 80% woda. Kiedy nie uda nam się zastąpić płynów utraconych przez pot, nasze ciała mogą pożyczyć wodę z komórek w mózgu do wykonywania podstawowych i istotnych procesów w naszym ciele. To powoduje, że komórki mózgu kurczą się i obumierają. Gdy mózg się kurczy, odsuwa się od czaszki, wywierając naprężenia na te […]
Więcej

Strategia nawadniania, jak ważna jest dla strażaków?

Kiedy pożary Woolsey zdziesiątkowały około 40 000 hektarów ziemi w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku, zmuszając do ewakuacji niemal 300 000 ludzi, lokalni mieszkańcy zbierali się, aby wspierać ekipy pożarnicze pracujące przez całą dobę. Pomoc była tak duża, że wydział straży pożarnej z Los Angeles, prosił w mediach społecznościowych o zaprzestanie wysyłania żywności, wody, koców […]
Więcej

11 strategii przeciwdziałania stresowi cieplnemu.

Poniżej przedstawiono działania oraz porady, które specjaliści ds. BHP, managerowie oraz właściciele firm, mogą podjąć w celu minimalizacji kosztów związanych z wydajnością i potencjalnie niebezpiecznym stresem cieplnym wśród swoich pracowników: Edukacja: Naucz pracowników rozpoznawać oznaki i symptomy, które dosięgają współpracowników pracujących w wysokich temperaturach. Zapoznaj pracowników z procedurami radzenia sobie ze stresem cieplnym. Porady powinny […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: