Odzież ochronna, środki PPE i stres cieplny.

Noszenie roboczej odzieży ochronnej i innych środków ochrony indywidualnej, zwiększa znacząco ryzyko występowania stresu cieplnego u pracowników, zmniejszając cyrkulację powietrza przy skórze. Znacząco zwiększa się wilgotność, przez co zmniejsza się wydolność procesu odparowywania.

Skutkami stresu cieplnego mogą być, zmniejszenie zdolności manualnych czy funkcji poznawczych co prowadzi do zwiększenia zagrożenia.

Rozwiązaniem tego problemu nie jest zaprzestanie noszenia środków ochrony indywidualnej – co może być bardziej niebezpieczne dla pracowników. Rozwiązaniem jest natomiast wprowadzanie w miejscu pracy właściwych strategii chłodzenia oraz nawadniania.

Dlaczego nosząc odzież i sprzęt PPE, wzrasta wpływ stresu cieplnego?

Pracownicy fizyczni i przemysłowi, zazwyczaj zobowiązani są do noszenia odzieży na całe ciało (długie spodnie, bluzy, marynarki, czapki) oraz dodatkowy sprzęt PPE taki jak okulary, gogle, maseczki czy rękawiczki.

Badania przeprowadzone w 2014 roku, zajmujące się wpływem noszenia wojskowych ubrań na fizjologię ciała ludzkiego, sugerują ze noszenie środków ochrony indywidualnej PPE oraz ciężkiej odzieży roboczej, zwiększają ryzyko wystąpienia stresu cieplnego jak i jego następstw.

Badanie „Military Clothing and Protective Material: Protection at the Limits of Physiological Regulation” (PL: Odzież wojskowa i materiały ochronne: ochrona w granicach regulacji fizjologicznych”), omawia sposoby, w jakie środki ochrony osobistej i odzież mogą zwiększyć stres cieplny.

Jednym z nich jest zatrzymywanie powietrza, pomiędzy skórą a elementem ubioru. Środki ochrony osobistej, oraz odzież przemysłowa często są wykonane z grubej i dość ciężkiej tkaniny, zazwyczaj również przykrywają powierzchnię niemal całego ciała, pozostawiając tylko niewiele miejsca w którym to powietrze może swobodnie przepływać i ochładzać ciało pracownika.

Podczas przeprowadzania badania stwierdzono, że „Im bardziej zakryte jest ciało, tym powietrze zostaje bardziej uwięzione pod ubraniem, tworząc swój własny mikroklimat przy powierzchni skóry. Powietrze nagrzewa się i zwiększa swoją wilgotność, co powoduje, że proces odparowywania potu znacząco zmniejsza się z upływem czasu, przez co nasila się stres cieplny.

Co więcej, pot wytwarzany przez ciało, w celu schłodzenia ciała przez odparowywanie, jest absorbowany przez środki ochrony osobistej lub materiał odzieży, co według badań powoduje mniejszą skuteczność chłodzenia niż odparowywanie potu wprost ze skóry.

Rezultatem jest wzrost wewnętrznej temperatury ciała, tętna, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydolności organizmu.

Oddziaływania stresu cieplnego

Wynikający z powyższych sytuacji stres cieplny, może prowadzić do dyskomfortu fizycznego, a nawet do niebezpiecznych stanów takich jak wyczerpanie cieplne i udar cieplny.

Upośledzona zostaje również funkcja poznawcza i znacząco spada produktywność. Kiedy pracownicy stają się zbyt rozgrzani mogą stać się drażliwi, mieć ograniczony czas koncentracji i zmniejszoną zdolność do pracy.

 Czy należy ograniczyć stosowania środków ochrony indywidualnej?

Chociaż środki ochrony indywidualnej i odzież przemysłowa zwiększają ryzyko stresu cieplnego, są również ostatnią krytyczną linią obrony przed zagrożeniami bezpieczeństwa i pracownicy muszą je nosić, nawet podczas upałów.

Podczas gdy stres cieplny może być nieprzyjemny, konsekwencje pracy bez wyposażenia ochronnego mogą być znacznie gorsze.

Zamiast tego, pracodawcy mogą pomóc złagodzić wpływ ciepła na pracowników, kładąc nacisk na ich właściwe nawadnianie i zapewniając szereg szkoleń i procedur zarządzania stresem cieplnym. Kliknij tutaj aby poznać 11 strategii zapobiegania stresowi cieplnemu.

Powiązane Artykuły

Sód, elektrolity i aminokwasy ich wpływ na wydajność?

Ciało ludzkie składa się w około 60% wody, a jej właściwy balans jest krytyczny dla prawidłowego działania funkcji fizycznych, jak i umysłowych. Dbanie o właściwy poziom nawodnienia oraz zapewnianie zdrowego funkcjonowania organizmu jest bezpośrednio związane z sodem (występującym powszechnie w solach). Równowaga innych elektrolitów oraz aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) jest również niezbędna dla naszej pełnej sprawności fizycznej […]
Więcej

11 strategii przeciwdziałania stresowi cieplnemu.

Poniżej przedstawiono działania oraz porady, które specjaliści ds. BHP, managerowie oraz właściciele firm, mogą podjąć w celu minimalizacji kosztów związanych z wydajnością i potencjalnie niebezpiecznym stresem cieplnym wśród swoich pracowników: Edukacja: Naucz pracowników rozpoznawać oznaki i symptomy, które dosięgają współpracowników pracujących w wysokich temperaturach. Zapoznaj pracowników z procedurami radzenia sobie ze stresem cieplnym. Porady powinny […]
Więcej

Strategia nawadniania, jak ważna jest dla strażaków?

Kiedy pożary Woolsey zdziesiątkowały około 40 000 hektarów ziemi w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku, zmuszając do ewakuacji niemal 300 000 ludzi, lokalni mieszkańcy zbierali się, aby wspierać ekipy pożarnicze pracujące przez całą dobę. Pomoc była tak duża, że wydział straży pożarnej z Los Angeles, prosił w mediach społecznościowych o zaprzestanie wysyłania żywności, wody, koców […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: