Hipotonik, izotonik czy hipertonik? Co wybrać?

Istnieją trzy rodzaje napojów oparte na toniczności – hipotoniczne, hipertoniczne i izotoniczne. Napoje hipotoniczne to najlepsze rozwiązanie dla sportowców lub pracowników fizycznych, wymagających szybkiego i skutecznego nawodnienia.

Toniczność odnosi się do stężenia węglowodanów (cukrów) i elektrolitów w roztworze w porównaniu ze stężeniem tych składników w ludzkiej krwi.

To z kolei wpływa na to, jak szybko organizm może wchłaniać płyny i składniki odżywcze, oddziałując w różny sposób na poziom nawodnienia i energii opartej na toniczności.

Tak więc, podczas gdy niektóre napoje, mogą dostarczać niezbędnych elektrolitów i aminokwasów rozgałęzionych, ale nie muszą przynosić wymiernych korzyści. Zwłaszcza dla osób pracujących w wysokiej temperaturze, które pocą się średnio od czterech do pięciu litrów podczas 8-godzinnej zmiany.

 

Również picie nadmiernej ilości wody nie zawsze jest najlepszym sposobem na nawodnienie, ponieważ może to prowadzić do obniżenia stężenia sodu we krwi i śmiertelnej hiponatremii.

Wybór odpowiedniego napoju poprzez zrozumienie toniczności i jego wpływu na wchłanianie płynów ma zasadnicze znaczenie dla szybkiego i skutecznego nawodnienia pracowników.

Izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne napoje nawadniające:

Napoje izotoniczne mają podobne stężenie węglowodanów i elektrolitów do krwi ludzkiej, średnia osmalność 280-295 mmol/kg wody.

Napoje hipotoniczne (takie jak THORZT) mają  niższe stężenie węglowodanów i składników mineralnych, a napoje hipertoniczne mają to stężenie wyższe.

Toniczność wpływa na osmozę oraz ruch wody w komórce, jak i poza nią, określając jak szybko płyny i energia są absorbowane przez ciało.

Roztwory hipotoniczne powodują, że krwinki wchłaniają płyny szybciej, niż je tracą. Odwrotnie jest w  roztworach hipertonicznych, a roztwory izotoniczne są w równowadze.

Przekłada się na to, że napoje hipotoniczne ułatwiają szybsze wchłanianie wody przez organizm z powodu niskiej zawartości węglowodanów i sodu, lecz nie dostarczają dużej ilości energii.

Napoje izotoniczne minimalnie zwiększają szybkość wchłaniania wody,  a jednocześnie zwiększają szybkość wchłaniania węglowodanów, dostarczając więcej energii.

Natomiast napoje hipertoniczne, które zawierają duże ilości węglowodanów i minerałów, są stosowane do odzyskania energii po długotrwałym wysiłku fizycznym, jednak nie zastąpią utraconych płynów tak szybko i skutecznie jak napoje hipotoniczne.

Co wybrać ? Hipotonik czy Izotonik.

Stwierdzono, że zarówno napoje hipotoniczne, jak i izotoniczne są bardziej atrakcyjne dla ciała niż woda, ponieważ zwiększają retencję płynów. Jednakże, podczas gdy napoje izotoniczne są często używane do zwalczania występującego problemu odwodnienia podczas wysiłku fizycznego, napoje hipotoniczne mogą być lepszym rozwiązaniem i są zalecane dla osób chcących szybko przywrócić prawidłowy poziom płynów, które zostały utracone wraz z potem.

W badaniu przeprowadzonym w 2011 r. na grupie kolarzy porównano wpływ napojów hipotonicznych, izotonicznych, hipertonicznych i placebo.

Najlepsze wyniki osiągano, podczas gdy spożywano napój hipotoniczny, a wyniki badania wykazały, że najszybsze przyswajanie płynu również występuje podczas picia napojów hipotonicznych. Naukowcy ustalili, że konieczne są dalsze badania, aby dokładnie określić, w jakim stopniu wpływa to na wydajność.

Wszędzie tam, gdzie tracimy dużo płynów w procesie pocenia się, wybór napoju hipotonicznego – takiego jak THORZT – prawdopodobnie zapewni najszybszą drogę do nawodnienia i dobrego zdrowia.

Powiązane Artykuły

Odzież ochronna, środki PPE i stres cieplny.

Noszenie roboczej odzieży ochronnej i innych środków ochrony indywidualnej, zwiększa znacząco ryzyko występowania stresu cieplnego u pracowników, zmniejszając cyrkulację powietrza przy skórze. Znacząco zwiększa się wilgotność, przez co zmniejsza się wydolność procesu odparowywania. Skutkami stresu cieplnego mogą być, zmniejszenie zdolności manualnych czy funkcji poznawczych co prowadzi do zwiększenia zagrożenia. Rozwiązaniem tego problemu nie jest zaprzestanie […]
Więcej

Czy odwodnienie może powodować kurczenie się mózgu?

Nasze mózgi to w 80% woda. Kiedy nie uda nam się zastąpić płynów utraconych przez pot, nasze ciała mogą pożyczyć wodę z komórek w mózgu do wykonywania podstawowych i istotnych procesów w naszym ciele. To powoduje, że komórki mózgu kurczą się i obumierają. Gdy mózg się kurczy, odsuwa się od czaszki, wywierając naprężenia na te […]
Więcej

Strategia nawadniania, jak ważna jest dla strażaków?

Kiedy pożary Woolsey zdziesiątkowały około 40 000 hektarów ziemi w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku, zmuszając do ewakuacji niemal 300 000 ludzi, lokalni mieszkańcy zbierali się, aby wspierać ekipy pożarnicze pracujące przez całą dobę. Pomoc była tak duża, że wydział straży pożarnej z Los Angeles, prosił w mediach społecznościowych o zaprzestanie wysyłania żywności, wody, koców […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: