Sód, elektrolity i aminokwasy ich wpływ na wydajność?

Ciało ludzkie składa się w około 60% wody, a jej właściwy balans jest krytyczny dla prawidłowego działania funkcji fizycznych, jak i umysłowych. Dbanie o właściwy poziom nawodnienia oraz zapewnianie zdrowego funkcjonowania organizmu jest bezpośrednio związane z sodem (występującym powszechnie w solach). Równowaga innych elektrolitów oraz aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) jest również niezbędna dla naszej pełnej sprawności fizycznej i umysłowej.

Sód:
Gdy powszechnie wiadomo, że nadmiar soli jest niezdrowy, sód jest wymagany przez nasze ciało do pomocy w regulacji wody na poziomie komórkowym, oraz jest bezpośrednio związany z prawidłowym funkcjonowaniem nerwów i mięśni. Największa ilość sodu tracona jest podczas pocenia oraz korzystania z toalety. Ciało wymaga uzupełnienia jego strat. Jeśli stężenie soli we krwi będzie za niskie, mogą wystąpić dezorientacja, nudności, bóle głowy, a nawet potencjalnie śmiertelny obrzęk mózgu. Stan znany inaczej jako hiponatremia. Picie nadmiernych ilości wody (lub innych napojów o niskiej zawartości sodu, takich jak napoje bezalkoholowe) podczas i po aktywności fizycznej może zwiększyć zagrożenie.

Regularne spożywanie jedzenia i zdrowa dieta odgrywają ważną rolę w uzupełnianiu sodu i elektrolitów, jednak utrata apetytu jest powszechna podczas wykonywania aktywności fizycznej. Szczególnie gdy jest wykonywana w gorących warunkach – w takim przypadku napój z zawartością elektrolitów może być dobrym rozwiązaniem. I odwrotnie, hipernatremia – nadmiar soli w ciele – jest również niebezpieczna. Często odpowiada odwodnieniu i może być spowodowana przez skrajną utratę płynów z powodu pocenia się, biegunki lub skrajnego spożycia słonej żywności. Organizm zazwyczaj w odpowiedzi na hipernatemię odpowiada silnym pragnieniem, aby wyrównać nierównowagę.

Inne elektrolity:
Podczas gdy sód jest najważniejszym elektrolitem, inne, takie jak potas, wapń i magnez również odgrywają istotną rolę w komunikacji komórkowej, funkcjonowaniu narządów i utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia. Te elektrolity są również tracone w pocie, a ich zastąpienie może zapewnić zwiększoną funkcjonalność komórek, siłę mięśni i ogólną wydajność, jak również szybszy czas powrotu do zdrowia. Szczególnie w porównaniu do osób, u których spożycie ich  jest niewystarczające.

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA):
Opisane jako “budulce życia” BCAA są klasyfikowane jako aminokwasy egzogenne, ponieważ organizm nie może ich wyprodukować i muszą być spożywane w żywności. Podczas gdy zrównoważona dieta powinna zapewniać organizmowi lub może wytwarzać wymagane aminokwasy dla większości osób, niestety nie zawsze jesteśmy w stanie je osiągnąć. Ponadto badania wykazały, że suplementy z aminokwasami (BCAA) mogą poprawić wydolność fizyczną, sprawność fizyczną i funkcjonowanie mózgu.

Porady odnośnie konsumpcji suplementów:
Podczas gdy picie specjalnie przygotowanych roztworów elektrolitów z dodatkiem aminokwasów (BCAA) może pomóc w utrzymaniu prawidłowej równowagi elektrolitów i niezbędnych aminokwasów, a tym samym w poprawie zdolności fizycznych i umysłowych to ilość, jaką tych napojów należy spożywać, zmienia się z powodu wielu  różnych czynników takich jak indywidualne diety, tempo pocenia, jak i składu samego potu. Zalecane jest, aby dla każdej osoby wdrożony system  nawadniania był przeanalizowany i dopracowany indywidualnie, zgodnie z potrzebami.

Aby uzyskać pomoc we wdrażaniu strategii zarządzania nawadnianiem, w tym w analizie moczu i sprawdzanie właściwej masy moczu (USG), pobierz ten przewodnik dotyczący nawadniania lub skontaktuj się z nami.

Powiązane Artykuły

Stres cieplny w miejscu pracy.

 W górnictwie, budownictwie, produkcji i innych branżach, w których pracownicy są bardziej narażeni na gorące warunki pracy, stres cieplny jest jedną z ważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę. Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie zapobiegania i rozpoznawania objawów, aby uniknąć skutków stresu cieplnego.  Głównym zagrożeniem dla zdrowia, związanym ze stresem cieplnym jest odwodnienie […]
Więcej

Jak pocimy się podczas pracy w wysokich temperaturach?

Wyjaśniamy najpierw utratę płynów oraz sodu. Statystyczny pracownik fizyczny pracujący na zewnątrz wypaca około 4 do 5 l płynów podczas dziesięciogodzinnej zmiany, tracąc łącznie od 8 do 10l płynów! Ekstremalne warunki takie jak wysoka temperatura i noszenie sprzętu i odzieży ochronny osobistej, mogą prowadzić do poniesienia ilości wydzielanego potu nawet do 3 l na godzinę. […]
Więcej

11 strategii przeciwdziałania stresowi cieplnemu.

Poniżej przedstawiono działania oraz porady, które specjaliści ds. BHP, managerowie oraz właściciele firm, mogą podjąć w celu minimalizacji kosztów związanych z wydajnością i potencjalnie niebezpiecznym stresem cieplnym wśród swoich pracowników: Edukacja: Naucz pracowników rozpoznawać oznaki i symptomy, które dosięgają współpracowników pracujących w wysokich temperaturach. Zapoznaj pracowników z procedurami radzenia sobie ze stresem cieplnym. Porady powinny […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: