Sód, elektrolity i aminokwasy ich wpływ na wydajność?

Ciało ludzkie składa się w około 60% wody, a jej właściwy balans jest krytyczny dla prawidłowego działania funkcji fizycznych, jak i umysłowych. Dbanie o właściwy poziom nawodnienia oraz zapewnianie zdrowego funkcjonowania organizmu jest bezpośrednio związane z sodem (występującym powszechnie w solach). Równowaga innych elektrolitów oraz aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) jest również niezbędna dla naszej pełnej sprawności fizycznej i umysłowej.

Sód:
Gdy powszechnie wiadomo, że nadmiar soli jest niezdrowy, sód jest wymagany przez nasze ciało do pomocy w regulacji wody na poziomie komórkowym, oraz jest bezpośrednio związany z prawidłowym funkcjonowaniem nerwów i mięśni. Największa ilość sodu tracona jest podczas pocenia oraz korzystania z toalety. Ciało wymaga uzupełnienia jego strat. Jeśli stężenie soli we krwi będzie za niskie, mogą wystąpić dezorientacja, nudności, bóle głowy, a nawet potencjalnie śmiertelny obrzęk mózgu. Stan znany inaczej jako hiponatremia. Picie nadmiernych ilości wody (lub innych napojów o niskiej zawartości sodu, takich jak napoje bezalkoholowe) podczas i po aktywności fizycznej może zwiększyć zagrożenie.

Regularne spożywanie jedzenia i zdrowa dieta odgrywają ważną rolę w uzupełnianiu sodu i elektrolitów, jednak utrata apetytu jest powszechna podczas wykonywania aktywności fizycznej. Szczególnie gdy jest wykonywana w gorących warunkach – w takim przypadku napój z zawartością elektrolitów może być dobrym rozwiązaniem. I odwrotnie, hipernatremia – nadmiar soli w ciele – jest również niebezpieczna. Często odpowiada odwodnieniu i może być spowodowana przez skrajną utratę płynów z powodu pocenia się, biegunki lub skrajnego spożycia słonej żywności. Organizm zazwyczaj w odpowiedzi na hipernatemię odpowiada silnym pragnieniem, aby wyrównać nierównowagę.

Inne elektrolity:
Podczas gdy sód jest najważniejszym elektrolitem, inne, takie jak potas, wapń i magnez również odgrywają istotną rolę w komunikacji komórkowej, funkcjonowaniu narządów i utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia. Te elektrolity są również tracone w pocie, a ich zastąpienie może zapewnić zwiększoną funkcjonalność komórek, siłę mięśni i ogólną wydajność, jak również szybszy czas powrotu do zdrowia. Szczególnie w porównaniu do osób, u których spożycie ich  jest niewystarczające.

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA):
Opisane jako “budulce życia” BCAA są klasyfikowane jako aminokwasy egzogenne, ponieważ organizm nie może ich wyprodukować i muszą być spożywane w żywności. Podczas gdy zrównoważona dieta powinna zapewniać organizmowi lub może wytwarzać wymagane aminokwasy dla większości osób, niestety nie zawsze jesteśmy w stanie je osiągnąć. Ponadto badania wykazały, że suplementy z aminokwasami (BCAA) mogą poprawić wydolność fizyczną, sprawność fizyczną i funkcjonowanie mózgu.

Porady odnośnie konsumpcji suplementów:
Podczas gdy picie specjalnie przygotowanych roztworów elektrolitów z dodatkiem aminokwasów (BCAA) może pomóc w utrzymaniu prawidłowej równowagi elektrolitów i niezbędnych aminokwasów, a tym samym w poprawie zdolności fizycznych i umysłowych to ilość, jaką tych napojów należy spożywać, zmienia się z powodu wielu  różnych czynników takich jak indywidualne diety, tempo pocenia, jak i składu samego potu. Zalecane jest, aby dla każdej osoby wdrożony system  nawadniania był przeanalizowany i dopracowany indywidualnie, zgodnie z potrzebami.

Aby uzyskać pomoc we wdrażaniu strategii zarządzania nawadnianiem, w tym w analizie moczu i sprawdzanie właściwej masy moczu (USG), pobierz ten przewodnik dotyczący nawadniania lub skontaktuj się z nami.

Powiązane Artykuły

Odzież ochronna, środki PPE i stres cieplny.

Noszenie roboczej odzieży ochronnej i innych środków ochrony indywidualnej, zwiększa znacząco ryzyko występowania stresu cieplnego u pracowników, zmniejszając cyrkulację powietrza przy skórze. Znacząco zwiększa się wilgotność, przez co zmniejsza się wydolność procesu odparowywania. Skutkami stresu cieplnego mogą być, zmniejszenie zdolności manualnych czy funkcji poznawczych co prowadzi do zwiększenia zagrożenia. Rozwiązaniem tego problemu nie jest zaprzestanie […]
Więcej

Czy odwodnienie może powodować kurczenie się mózgu?

Nasze mózgi to w 80% woda. Kiedy nie uda nam się zastąpić płynów utraconych przez pot, nasze ciała mogą pożyczyć wodę z komórek w mózgu do wykonywania podstawowych i istotnych procesów w naszym ciele. To powoduje, że komórki mózgu kurczą się i obumierają. Gdy mózg się kurczy, odsuwa się od czaszki, wywierając naprężenia na te […]
Więcej

Ryzyko odwodnienia w niskiej temperaturze?

Ryzyko odwodnienia może wzrosnąć, gdy pracujemy lub ćwiczymy w zimnych warunkach, ponieważ niska temperatura zmniejsza pragnienie, gdy organizm potrzebuje płynów. „Ludzie po prostu nie czują się aż tak spragnieni, gdy jest chłodno… nie piją tak dużo,” To słowa wybitnego badacza fizjologii, Roberta Kenefick wypowiedziane podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie New Hempshire, gdy prowadził badania nad […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: