Strategia nawadniania, jak ważna jest dla strażaków?

Kiedy pożary Woolsey zdziesiątkowały około 40 000 hektarów ziemi w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku, zmuszając do ewakuacji niemal 300 000 ludzi, lokalni mieszkańcy zbierali się, aby wspierać ekipy pożarnicze pracujące przez całą dobę.

Pomoc była tak duża, że wydział straży pożarnej z Los Angeles, prosił w mediach społecznościowych o zaprzestanie wysyłania żywności, wody, koców oraz innych materiałów.

Wydział straży pożarnej skorzystał jednak z okazji, aby poprosić o wsparcie finansowe na najbardziej potrzebną inicjatywę. Potrzeba pozyskania plecaków z systemem nawadniającym była niezwykle ważna. Pomogły one w utrzymaniu odpowiedniego poziomu płynów podczas długich zmian oraz pracy w trudno dostępnych miejscach. 

Szybka utrata płynów

Prawidłowe nawadnianie jest kluczem do bezpieczeństwa strażaków. Badania przeprowadzone przez Bond University wykazały, że strażacy tracą ok. 1,2 kg masy ciała w ciągu 30 minut, pracując w gorących warunkach podczas akcji gaśniczych.

Oznacza to utratę 1.2 l potu, co według naukowców stanowi większą wartość, od tych otrzymywanych przez sportowców podczas intensywnego treningu.

 

Po analizie wyników badań okazało się, że strata 0,73 kg nastąpiła podczas samej akcji gaśniczej, a kolejne 0,47kg w ciągu 15 minut po zakończonej akcji.

Wyniki te były częścią badań prowadzonych przez Bond University’s Tactical Research Unit, których głównym celem jest poprawa zdrowia, wydajności i samopoczucia strażaków pracujących na linii ognia.

„Strukturalne gaszenie pożarów stawia więcej wyzwań przed strażakami niż pożary buszów, pod względem utraty płynów” – mówi dr Robin Orr, profesor nadzwyczajny Fizjoterapii.

Podczas wymagających akcji gaśniczych połączenie, trudnych do wykonania i skomplikowanych zadań, oraz korzystanie ze środków ochrony personalnej, powodują szybką utratę płynów i znaczny wzrost temperatury ciała.

 

„Ze względu na ograniczenia związane ze środkami ochrony osobistej, strażacy mają niewielką możliwość na uzupełnianie płynów podczas tłumienia pożarów i muszą poczekać, aż zrobią sobie przerwę, oraz zdejmą nakrycie głowy” – powiedział dr Orr, podczas rozmowy z THORZT.

„W przypadku tłumienia pożarów lasów nasze badania wskazywały, że strażacy często mają większą szansę na regularne spożywanie płynów, co może pomóc im uniknąć odwodnienia”.

„Oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność, aby zapewnić bezpieczeństwo strażakom, dając im regularne możliwości zrobienia przerwy, usunąć jak najwięcej niepotrzebnych w danej sytuacji środków ochrony osobistej, aby pomóc w schłodzeniu ciała, stosować dodatkowe metody chłodzenia, takie jak praca w cieniu i używanie wentylatorów, stosowanie technologii odzieży chłodzących oraz uzupełnianie utraconych płynów”.

Badania wykazały również, że część strażaków przybyła na miejsce pożaru już w stanie odwodnienia. Dr Orr twierdzi, że naukowcy podejrzewają, że przyczyną tego może być duże spożycie napojów z kofeiną, takich jak kawa oraz napoje energetyczne, które są tak popularne podczas próby utrzymania poziomu energii i stłumienia zmęczenia oraz chęci sprostania wymaganiom pracy zmianowej.

„To bardzo ważne, aby strażacy rozpoczynali swoją służbę, dobrze nawodnieni. Zapewni to dobry balans i bufor płynów, który pomoże im dobrze radzić z ich utratą podczas walki z pożarami” mówi dr Orr.

„Strażacy, którzy rozpoczynają pracę w stanie odwodnienia, będą bardziej narażeni na skutki stresu cieplnego niż ci, którzy zaczynają ją dobrze nawodnieni”.

Powiązane Artykuły

11 strategii przeciwdziałania stresowi cieplnemu.

Poniżej przedstawiono działania oraz porady, które specjaliści ds. BHP, managerowie oraz właściciele firm, mogą podjąć w celu minimalizacji kosztów związanych z wydajnością i potencjalnie niebezpiecznym stresem cieplnym wśród swoich pracowników: Edukacja: Naucz pracowników rozpoznawać oznaki i symptomy, które dosięgają współpracowników pracujących w wysokich temperaturach. Zapoznaj pracowników z procedurami radzenia sobie ze stresem cieplnym. Porady powinny […]
Więcej

Czy odwodnienie może powodować kurczenie się mózgu?

Nasze mózgi to w 80% woda. Kiedy nie uda nam się zastąpić płynów utraconych przez pot, nasze ciała mogą pożyczyć wodę z komórek w mózgu do wykonywania podstawowych i istotnych procesów w naszym ciele. To powoduje, że komórki mózgu kurczą się i obumierają. Gdy mózg się kurczy, odsuwa się od czaszki, wywierając naprężenia na te […]
Więcej

Sód, elektrolity i aminokwasy ich wpływ na wydajność?

Ciało ludzkie składa się w około 60% wody, a jej właściwy balans jest krytyczny dla prawidłowego działania funkcji fizycznych, jak i umysłowych. Dbanie o właściwy poziom nawodnienia oraz zapewnianie zdrowego funkcjonowania organizmu jest bezpośrednio związane z sodem (występującym powszechnie w solach). Równowaga innych elektrolitów oraz aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) jest również niezbędna dla naszej pełnej sprawności fizycznej […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: