Czy odwodnienie może powodować kurczenie się mózgu?

Nasze mózgi to w 80% woda. Kiedy nie uda nam się zastąpić płynów utraconych przez pot, nasze ciała mogą pożyczyć wodę z komórek w mózgu do wykonywania podstawowych i istotnych procesów w naszym ciele. To powoduje, że komórki mózgu kurczą się i obumierają.

Gdy mózg się kurczy, odsuwa się od czaszki, wywierając naprężenia na te miejsca, co powoduje ból głowy związany z odwodnieniem.

Ale o ile dokładnie zmniejsza się mózg?

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii stwierdził, że 90 minut pocenia się bez uzupełniania utraconych płynów, skurczy mózg nawet o tyle, co rok starzenia. Powoduje także obumieranie komórek takie samo jak podczas dwóch i pół miesiąca choroby Alzheimera.

To samo badanie wykazało, że odwodnienie nie tylko wpływa na rozmiar mózgu, ale także na to, jak sprawnie działa.

 

Przy zaledwie 1,1% utraty masy ciała (około 1,1% odwodnienia) badacze zaobserwowali zwiększony wysiłek nerwowy podczas wykonywania podstawowych funkcji poznawczych, wpływający na pamięć krótkotrwałą, pamięć długoterminową, arytmetyczną i ogólne rozwiązywanie problemów.

Dobrą wiadomością jest to, że te efekty można łatwo odwrócić poprzez ponowne nawodnienie odpowiednią ilością płynów.

Zła wiadomość jest taka, że prawidłowe nawodnienie się nie jest zawsze łatwe i możliwe.  Badania sugerują, że często nie spożywamy wystarczającej ilości płynów, aby zastąpić te, które są tracone każdego dnia i że wielu z nas znajduje się w stanie wiecznego odwodnienia.

U dorosłych przewlekłe odwodnienie nie tylko zaburza funkcje poznawcze, ale może prowadzić do wielu innych poważnych problemów, w tym stałych bólów głowy, zmęczenia, przyrostu masy ciała, problemów trawiennych, kamieni nerkowych, depresji, raka pęcherza moczowego, prostaty lub nerek.

Przewlekłe odwodnienie – leczenie

Nie polegaj na pragnieniu, aby określić zapotrzebowanie na płyny. Średnio reakcja na pragnienie nie zaczyna się aż do momentu, gdy odwodnienie wzrasta do 2%. Ciągłe odwodnienie może spowodować utratę wrażliwości na niedobór wody, więc reakcja na pragnienie jest jeszcze bardziej opóźniona. Do czasu, gdy „poczujesz się zmuszony” do picia, niekorzystne skutki odwodnienia mogą już występować.

Zamiast tego przyjmij proaktywne podejście do przyjmowania płynów. Staraj się pić około 180-250 ml wody co godzinę w ciągu 8 godzin pracy. Podczas upałów, ciężkiej fizycznej pracy lub ćwiczeń, ilość ta powinna zostać zwiększona. American Conference of Governmental Industrial Hygienists (AСGIH) zaleca pracownikom, by podczas pracy w gorących warunkach, spożywali 250 ml wody co 20 minut. Są to jednak tylko zalecenia, a rzeczywiste zapotrzebowanie na płyny różni się w zależności od właściwości naszego ciała, poziomu aktywności, poziomu sprawności fizycznej i warunków środowiskowych.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, skupiaj się na piciu małych ilości często przez cały dzień pracy. Nie należy próbować nadrabiać dużych ilości płynu za jednym razem. Twoje ciało może wchłaniać tylko niewielką ilość wody na raz, a jej nadmiar jest utrzymywany w żołądku, co powoduje uczucie wzdęcia i złe samopoczucie.

Wreszcie, nie zapomnij o elektrolitach. Kiedy się pocimy, nie tylko tracimy wodę, ale także niezbędne sole znane jako elektrolity. Elektrolity odgrywają kluczową rolę w zatrzymywaniu i wykorzystaniu wody, a jeśli nie zostaną zastąpione, bez ich udziału ponowne nawodnienie organizmu i absorbcja wody będą utrudnione.

.

Aby szybko uzupełnić elektrolity, dodaj porcję THORZT do butelki z wodą, którą powinieneś mieć zawsze przy sobie w miejscu pracy lub gdy ćwiczysz.

 

 

Powiązane Artykuły

Strategia nawadniania, jak ważna jest dla strażaków?

Kiedy pożary Woolsey zdziesiątkowały około 40 000 hektarów ziemi w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku, zmuszając do ewakuacji niemal 300 000 ludzi, lokalni mieszkańcy zbierali się, aby wspierać ekipy pożarnicze pracujące przez całą dobę. Pomoc była tak duża, że wydział straży pożarnej z Los Angeles, prosił w mediach społecznościowych o zaprzestanie wysyłania żywności, wody, koców […]
Więcej

Odzież ochronna, środki PPE i stres cieplny.

Noszenie roboczej odzieży ochronnej i innych środków ochrony indywidualnej, zwiększa znacząco ryzyko występowania stresu cieplnego u pracowników, zmniejszając cyrkulację powietrza przy skórze. Znacząco zwiększa się wilgotność, przez co zmniejsza się wydolność procesu odparowywania. Skutkami stresu cieplnego mogą być, zmniejszenie zdolności manualnych czy funkcji poznawczych co prowadzi do zwiększenia zagrożenia. Rozwiązaniem tego problemu nie jest zaprzestanie […]
Więcej

Ryzyko odwodnienia w niskiej temperaturze?

Ryzyko odwodnienia może wzrosnąć, gdy pracujemy lub ćwiczymy w zimnych warunkach, ponieważ niska temperatura zmniejsza pragnienie, gdy organizm potrzebuje płynów. „Ludzie po prostu nie czują się aż tak spragnieni, gdy jest chłodno… nie piją tak dużo,” To słowa wybitnego badacza fizjologii, Roberta Kenefick wypowiedziane podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie New Hempshire, gdy prowadził badania nad […]
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przedmioty w koszyku

Empty cart

No products in the cart.

Return to Shop
Szukaj: